Sections

Skip to content. | Skip to navigation

You are here: Home News Press release: Unge Abel-vinnere på besøk til Simula

Press release: Unge Abel-vinnere på besøk til Simula

Mandag 18. mai kommer en gruppe unge mattegenier på besøk til Simula for å høre om hvordan matematikken er nyttig for samfunn og næringsliv. Matematikk-talentene er vinnere av de prestisjefylte nasjonale konkurransene KappAbel og Abelkonkurransen.

Press release: Unge Abel-vinnere på besøk til Simula

Vinneren av årets Abelkonkurranse, Andrés Gómez Emilsson (nærmest) er elev ved Red Cross Nordic United World College i Flekke i Sogn og Fjordane, her sammen med Hai Do Son som kom på 12. plass. (Foto: Hilde Genberg/Firda)

Ved siden av å belønne og stimulere fremragende forsking i matematikk, bidrar Abelprisen til å skape interesse for matematikk blant barn og unge. Det er derfor lagt opp til et to-dagers hedersprogram for vinnerlagene av matematikk-konkurransene. Høydepunktet er at de skal delta på seremonien der Mikhail Gromov blir overrakt Abelprisen av Kong Harald tirsdag 19. mai. Men elevene skal også besøke utvalgte bedrifter, og Simula gleder seg til å ta i mot de unge talentene.

I løpet av besøket vil tre Simula-forskere presentere smakebiter fra forskningen for de unge matematikerne. De vil få høre om hvordan matematikken brukes i arbeid med medisin og geologi. Stuart Clark er opprinnelig fra Australia og har kommet til Norge og Simula for å bruke matematikken til å forske på geologi. Stuart er blant de tre som skal fortelle de unge matematikerne om arbeidet på Simula.

- Tenåringer lurer ofte på hvorfor matematikk i det hele tatt er nyttig. På Simulaskolen er matematikk en glede og utgjør selve kjernen i alt arbeidet. Gjennom for eksempel simuleringer av hjertet, blodets strømmer til hjernen, og av oljereservoarer, gjør matematikk det mulig å undersøke mange prosesser som er svært viktige for både næringslivet og samfunnet. Vi gleder oss til å vise de unge talentene hvor nyttig matematikk er, og vi ønsker å stimulere til økt interesse for matematikk generelt, sier Stuart Clark.

KappAbel er en konkurranse for elever i 9. klasse, mens Abelkonkurransen er for elever i videregående skole. I KappAbel er det hele klasser som konkurrerer, men det er et lag bestående av to gutter og to jenter som representerer klassen når det er semifinale og finale. I år vant Ringstabekk skole.  I Abelkonkurransen konkurreres det individuelt, og denne konkurransen fungerer også delvis som kvalifisering til deltakelse i den internasjonale matematikk-olympiaden. Resultatene fra Abelkonkurransen og en annen nordisk matematikk-konkurranse danner grunnlaget for uttaket til matematikk-olympiaden i Bremen i juli.

I tillegg inviteres vinnerne av lagkonkurransen Der Kleine Abelpreis under Berliner Tag der Mathematik også til Abelprisutdelingen. Dette er en konkurranse som går på rundgang mellom fire universiteter i Berlin, og støttes av den norske ambassaden. Disse tyske elevene er også med i gruppen som besøker Simula på mandag.

KappAbel

Vincent, Tollak, Marianna og Emma fra klasse 9B ved Ringstabekk skole i Akershus gikk til topps i årets KappAbel-konkurranse. Deres stolte matematikklærer er Idar Smith-Hald. (Foto: Ida Sofia Vaa)

 

Les mer

KappAbel: http://www.kappabel.com/
Abelkonkurransen: http://abelkonkurransen.no/info.php?lan=no
Matematikk-olympiaden: http://www.imo2009.org/

 

 

 

 

 

Personal tools